Rusztowania Elewacyjne

...systemy rusztowań w Polsce

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:470. Error 9: Invalid character
Start Kursy Montażysty
Search
Rusztowania Budowlane - zbędne/niezbędne elementy rusztowań?

Zacznijmy od tego, że w wszystkie elementy rusztowania jakie powinny być zastosowane przy ustawianiu rusztowania, rzeczywiście powinno się stosować. Tu nie ma żartów bo chodzi o bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniu, jak i osób przebywających w bezpośrednim otoczeniu budowy, na której mają  miejsce prace elewacyjne. Wiele firm, zajmujących się na co dzień sprzedażą rusztowań budowlanych, wykorzystuje niewiedzę swoich klientów i proponuje im rusztowanie niekompletne. Firmy te robią to po to, by cena za metr/kwadrat rusztowania, była jak najniższa i w ten sposób mieć argument" niskiej ceny" rusztowania i przekonać, tym samym, klienta do zakupu właśnie u niego. (to jest podstawowy powód dla którego nie powinno sie sugerować tylko ceną metra kwadratowego rusztowania - zawsze płaci się za poszczególne elementy rusztowania nigdy za metr kwadratowy).  Ta zakładka, powstała tylko po to, żeby opisać poszczególne zagrożenia wynikające z niestosowania tych "zbędnych" elementów rusztowania. Dotąd, dopóki wiesz co robisz i świadomie się na to godzisz, to w zasadzie twoja sprawa i twojego spokojnego snu, ale czasem jest tak, że ktoś kto kupuje swoje pierwsze rusztowanie nawet nie wie ,że jest ono niekompletne i po to wyjaśniam te kwestie.

Krawężniki rusztowań:

Zaczynam od krawężników bo to jest element który najczęściej pomija się, w celu zmniejszenia ceny rusztowania. W sumie, krawężniki są tym elementem, którego ( w porównaniu z innymi) najmniej niebezpiecznie jest nie stosować. W przypadku gdy rusztowanie stoi na uboczu - nie na chodniku - teoretycznie (oczywiście w żaden sposób nie zachęcam do tego) można pominąć.

Niebezpieczeństwo braku ich stosowania - to możliwość spadnięcia, czy zrolowania się czegoś z rusztowania i upadku przez co  może być niebezpieczne dla osób przechodzących pod rusztowaniem i pracujących na niższych kondygnacjach*. Każde pole z podestem winno mieć krawężnik wzdłużny plus na końcach rusztowania powiny byc krawężniki czołowe.

Podesty przejściowe.

W zasadzie nie wyobrażam sobie pracy na rusztowaniu, bez podestów przejściowych i w zasadzie ( na szczęście) większość firm nie kombinuje tu zbyt wiele. Spotyka się czasem, kalkulacje w których zamiast pierwszego podestu przejściowego, stosuje się zwykłe podesty drewniane czy stalowe i na pierwsze pole wchodzi sie po drabince. Tu - podobnie jak z krawężnikami  - zagrożenie nie jest duże w porównaniu z innymi "brakami". Czasem nawet niektórzy wykonawcy, celowo nie stosują tych pierwszych podestów przejściowych, w celu zabezpieczenia rusztowania przez zbyt łatwym wejściem na nie dla osób postronnych.

Poręcze pojedyncze rusztowań -  zamiast podwójnych.

Na każde pole powinno przypadać dwie poręcze ( za wyjątkiem pierwszego poziomu - przy ziemi) i tu jest duże pole do obniżenia ceny rusztowania, dlatego pokusa kombinowania też jest duża.

Dwie poręcze są po to, żeby zabezpieczać ludzi pracujących na rusztowania przed wypadnięciem, szczególnie w sytuacji gdy prace na elewacji wymagają przyjęcia pozycji klęczącej czy siedzącej W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo prześlizgnięcia się pod górna poręcza i upadku z rusztowania.

Poręcze czołowe (telewizory, kapelusze) i ramy krańcowe

Oszczędność niewielka a niebezpieczeństwo bardzo duże, szczególnie w przypadku niestosowania ram krańcowych. Przy pracach elewacyjnych, czasem można nie zauważyć gdzie kończy się rusztowanie. Ciarki mnie przechodzą jak o tym pomyślę ale naprawdę niektóre firmy potrafią nie brać w kalkulacji tych elementów - sporo takich ofert na Allegero.

Poręcz czołowa służy właśnie do tego, żeby w przypadku gdy pracując przodem do elewacji ,idzie się w bok nie dojść do końca rusztowania i nie spaść z niego. jeszcze raz ,oszczędność niewielka a niebezpieczeństwo bardzo duże.

Stężenia pól rusztowania.

Ciąg stężeniowy rusztowań, powinien być co 10 metrów. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą rusztowań liczą ciągi stężeniowe co 12, 15 czy 16 metrów, obniżając w ten sposób koszt całości rusztowania. Jest to niezgodne z normami DTR i może się skończyć karą inspektora dokonującego sprawdzenia budowy. 

* Według norm DTR nie jest dozwolone pracowanie dwóch pracowników w tym samym pionie rusztowania jeden pod drugim.

Masz pytania, sugestie -  napisz do nas.

Rusztowania budowlane jakie pole wybrać 2,5 może 3,0?

Zacznijmy od tego, że większość systemów ma do wyboru więcej długości pola niż standardowe 2,5 i 3,0 (2,57 i 3,07 dla systemu leyher). Na rynku polskim bez większego problemu można znaleźć pola 1,0m 1,5 i 2,0. Jednak te długości są raczej rzadko wybierane z racji ich dużo wyższej ceny w przeliczeniu na m2.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze długości  pola rusztowania budowlanego na jakim będziecie pracować, weźcie pod uwagę:

Pole krótsze jest łatwiejsze w transporcie. Przykładowo dla systemu plettac najdłuższym elementem rusztowania w polu 2,5m jest stężenie które ma 3,25cm podesty i poręcze są 2,5 metrowe. Dla pola 3,0 wymiar stężenia to 3,66cm i podest 3,0m. Jeśli masz mały samochód w którym trudno będzie zmieścić trzymetrowe deski i długie stężenia staniesz przed problemem zmiany samochodu lub zakupu mniejszego pola. Pole dłuższe jest tańsze w przeliczeniu na m2. Wynika to z faktu, że przy polu 2,5m dla takiej samej długości rusztowania w polu 3,0m trzeba zastosować większą ilość ciągów ram. Przykładowo  - rusztowanie o długości 15m w polu 2,5m  to 6 pól czyli 7 pionów ram. Taka sama długość konstrukcji w polu 3,0m to 5 pól i 6 pionów ram czyli o jeden pion ram mniej,(pion ram -  to dwie stopki, ramy z dołu do samej góry i elka) przez co koszt całości jest niższy w przeliczeniu na m2. Pole krótsze jest bardziej "ustawne" na budowie czy przy ociepleniach. Łatwiej postawić rusztowanie tam gdzie są jakieś nierówności, wnęki czy załamania. Elementy pola 2,5m są lżejsze czyli łatwiej je ustawiać załadować i rozładować ale żeby stawić taką samą długość trzeba zainstalować więcej pól czyli roboty w sumie więcej... Elementy pola 3,0m metra są często w podobnej cenie co pola 2,5m

Masz pytania, sugestie -  napisz do nas.

Jeśli choć trochę pomogliśmy dodaj nas na FB Rusztowania

ANKIETA | Co sądzisz o dotacjach ?
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

REKLAMY:

Rusztowania Ceny!
Ceny zestawów w e-sklep!
Sprawdź ile kosztuje rusztowanie
Rusztowania plettac !!!

        ---------

Rusztowania Przejezdne!
PROMOCJE w e-sklep!
Transport w Polsce Gratis.
ProTec|STABILO|PROMOCJE!!!